Stuart Hazeldine reżyser filmu Chata

reż. Stuart Hazeldine

Stuart Hazeldine to brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, urodzony 10 czerwca 1971 roku w Surrey. Obecnie na stałe mieszka w Londynie.

Zaraz po ukończeniu studiów, w roku 1995 nakręcił swój pierwszy, debiutancki film „Underground”. W kolejnych latach natomiast dał się poznać dodatkowo jako producent i scenarzysta. Jego debiut w charakterze scenarzysty miał miejsce w 2003 roku przy okazji filmu „Świat Rzeki” (ang. „Riverworld”). Zachęcony sukcesem, już w 2005 roku napisał scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował swój własny film „Chrześcijanin”. Z kolei w 2006 r. spod jego pióra wyszedł scenariusz do dreszczowca z gatunku science fiction o oryginalnym tytule „Knowing” (polski tytuł „Zapowiedź”). Film wyreżyserował Alex Proyas, a jedną z głównych ról zagrał Nicolas Cage. Hazeldine pracował także przy scenariuszach paru innych filmów, m.in. „Dzień, w którym zatrzymała się ziemia”, „Mojżesz” i „Obcy 4”.

W 2008 roku Stuart Hazeldine napisał scenariusz do filmu „Egzamin”, następnie sam do wyprodukował i wyreżyserował. Psychologiczny thiller miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Edynburgu w czerwcu 2009 roku, a w styczniu 2010 wszedł do kin. Zdobył cztery gwiazdki w rankingu Empire oraz kilka nominacji i dwie nagrody w prestiżowych konkursach filmowych.

W 2015 roku Hazeldine wyreżyserował film „Chata” oparty na bestsellerowej powieści Wiliama Paula Younga o tym samym tytule. Film miał swoją premierę kinową 3 marca 2017 r. a główne role zagrali Sam Worthington, Octavia Spencer i Tim McGraw.

https://en.wikipedia.org/wiki/Stuart_Hazeldine
http://www.filmweb.pl/person/Stuart+Hazeldine-198912
https://twitter.com/stuarthazeldine

Reklamy